[novinky] [nabídka kurzů] [představení skupiny arsa y toma] [o flamencu] [kontakt]
 [skupina arsa y toma] [fotogalerie]


Odebírání novinek e-mailem
...........
Upozorněte nás na zajímavé akce
stáhněte si:
 [tapetu na plochu] [ąetřič obrazovky] 

Nová flamenková formace FLAMENCO ELEMENT!. Představením Flamenco Element y más v Plzni 16.10.2010 odstartovala svoji dráhu nová flamenková skupina Flamenco Element. Její vznik vykrystalizoval ze spolupráce tanečnice Jany Drdácké s kytaristou Morenitem de Triana, kteří tvoří spolu s cajonistou Michaelem Cábou a pianistou Vašíkem Greifem základ skupiny. Dalšími členy jsou Janin dlouholetý taneční partner Eda Zubák, flétnista Pavol Križovenský a zpěvák Zdeněk Žorna. Dále skupina spolupracuje s baskytaristou Markem Cábou, houslistou Cyrilem Kubišem a flétnistkou Zuzanou Fujacovou. Náš repertoár vychází z tradičního flamenka, tak jako doposud, ale jeho hudební i taneční zpracování je současné a osobité.

Arsa y Toma byla hudebně-taneční, původně čtyřčlenná, flamenková skupina, založena uměleckou dvojicí Jana Drdácká a Daniel Gája v létě 2000. Po odchodu Daniela Gáji skupina začala spolupracovat s kytaristou Mírou Žárou a přizvala ke spolupráci i flétnistu Pavla Križovenského. Šestičlenná skupina se věnuje tradičnímu flamenku založenému na sólovém tanci a kytarovém a pěveckém doprovodu, v plné sestavě vystupují tanečnice, tanečník, kytarista, zpěvák, perkusionista a flétnista. V repertoáru nechybí typické veselé, tzvn. fiestové tance jako je Bulerías a Tangos, ale i dramatičtější tance jako např. Seguiriyas a Petenera, vášnivý duet Soleá por Bulerías, dále folklórní párový tanec Sevillanas doprovázený na kastaněty, Alegrías z Cádizu a Guajira s vějíři, tanec ovlivněný kubánskými rytmy.

Jana Drdácká se skupinou Arsa y Toma vytvořila celovečerní představení Arena y Sal, COlor Flamenco, Tierra de Flamenco. Po představeních v Divadle U Hasičů, v Divadle Na Prádle, a mimo Prahu v plzeňském Divadle Čas, ve Zlínském divadle, v Jablonci, Písku, Kladně a Vsetíně a účasti na celé řadě festivalů, přehlídek a akcí během let 2001-2003, uvedla skupina na scénu v červnu 2004 projekt COLOR FLAMENCO ve Švandově divadle v Praze. Ve stejném divadle mělo 1.6. premiéru nové divadelní představení s názvem TIERRA DE FLAMENCO. V červnu 2007 uvedla Jana Drdácká ve spolupráci se španělskou zpěvačkou Gemou Caballero Garzón, tanečníkem Juanem Triguerosem a kytaristou Morenitem de Triana projekt ARENA Y SAL v Divadle v Dlouhé. Toto představení mělo reprízu 27.11.2007 v Divadle v Dlouhé a ukázka z představení bylo uvedena na bratislavském flamenkovém festivalu 1.12.2007.


Fotografie z vystoupení a akcí
www.volny.cz/fotojaroch/gall_flamenco/index.htm - vystoupení v Restaurantu 89, Slaný, 24.5.2003, autorem je Jiri Jaroch.
www.az.cz/albums/flamenco2 - představení Latido Flamenco - Juan Polvillo, Divadlo ABC, 9.11.2003, autorem je Alexander Bareisha (ab@averest.com).
www.az.cz/albums/flamenco - Tanec v Rytmu Zambra, 23.2.2003, Div. J.Grossmanna.


 [Jana Drdácká] [Petra Šťastná]  [Dan Gája] [Zdeněk Žárský] [Michael Cába]

  [verze pro tisk] [multimediální verze] [espanol] [english]