Nabízíme Vám hudebně-taneční představení flamenka. Taneční pár Jana Drdácká a Eduard Zubák v doprovodu živé kapely (kytara, zpěv, cajón, flétna, piano). Tančíme a hrajeme tradiční flamenkové styly ve vlastních hudebních aranžích a současných choreografiích.

FLAMENCO ELEMENT, 25-ti min.studie ženského prvku ve flamenku byl původně vytvořen pro ND Brno a měl premiéru v únoru 2010. Projekt dal vzniknout stejno-jmenné skupině, která sdružuje nejlepší české a slovenské flamenkové profesionály.

fotky z vystoupení Flamenco Elementu 2010/2011 najdete zde Plzeň 16.10.2010, Divadlo ABC Praha 10.4.2011

CARMEN A FLAMENCO je projekt tanečnice Jany Drdácké a operní pěvkyně Edity Adlerové. Prolínají se v něm za živého doprovodu árie ze slavného opery i písně F.G.Lorky s typickými flamenkovými tanci. Pro hostování s tímto projektem, kontaktujte zastupující agenturu J+D (www.agenturajd.net) Romana Janků tel.603491979.

Umělecké obsazení Carmen a Flamenco je: Edita Adlerová operní zpěv, Jana Drdácká a Eduard Zubák tanec, Miroslav Žára kytara, Zdeněk Žorna zpěv, Michael Cába cajón, Pavol Križovenský flétna (původní skupina Arsa y Toma), Jan Pech violoncello.

Fotky z představení najdete ve fotogalerii.

Skupina "Arsa Y Toma"

Nová flamenková formace FLAMENCO ELEMENT!. Představením Flamenco Element y más v Plzni 16.10.2010 odstartovala svoji dráhu nová flamenková skupina Flamenco Element. Její vznik vykrystalizoval ze spolupráce tanečnice Jany Drdácké s kytaristou Morenitem de Triana, kteří tvoří spolu s cajonistou Michaelem Cábou a pianistou Vašíkem Greifem základ skupiny. Dalšími členy jsou Janin dlouholetý taneční partner Eda Zubák, flétnista Pavol Križovenský a zpěvák Zdeněk Žorna. Dále skupina spolupracuje s baskytaristou Markem Cábou, houslistou Cyrilem Kubišem a flétnistkou Zuzanou Fujacovou. Náš repertoár vychází z tradičního flamenka, tak jako doposud, ale jeho hudební i taneční zpracování je současné a osobité.

Arsa y Toma byla hudebně-taneční, původně čtyřčlenná, flamenková skupina, založena uměleckou dvojicí Jana Drdácká a Daniel Gája v létě 2000. Po odchodu Daniela Gáji skupina začala spolupracovat s kytaristou Mírou Žárou a přizvala ke spolupráci i flétnistu Pavla Križovenského. Šestičlenná skupina se věnuje tradičnímu flamenku založenému na sólovém tanci a kytarovém a pěveckém doprovodu, v plné sestavě vystupují tanečnice, tanečník, kytarista, zpěvák, perkusionista a flétnista. V repertoáru nechybí typické veselé, tzvn. fiestové tance jako je Bulerías a Tangos, ale i dramatičtější tance jako např. Seguiriyas a Petenera, vášnivý duet Soleá por Bulerías, dále folklórní párový tanec Sevillanas doprovázený na kastaněty, Alegrías z Cádizu a Guajira s vějíři, tanec ovlivněný kubánskými rytmy.

Jana Drdácká se skupinou Arsa y Toma vytvořila celovečerní představení Arena y Sal, COlor Flamenco, Tierra de Flamenco. Po představeních v Divadle U Hasičů, v Divadle Na Prádle, a mimo Prahu v plzeňském Divadle Čas, ve Zlínském divadle, v Jablonci, Písku, Kladně a Vsetíně a účasti na celé řadě festivalů, přehlídek a akcí během let 2001-2003, uvedla skupina na scénu v červnu 2004 projekt COLOR FLAMENCO ve Švandově divadle v Praze. Ve stejném divadle mělo 1.6. premiéru nové divadelní představení s názvem TIERRA DE FLAMENCO. V červnu 2007 uvedla Jana Drdácká ve spolupráci se španělskou zpěvačkou Gemou Caballero Garzón, tanečníkem Juanem Triguerosem a kytaristou Morenitem de Triana projekt ARENA Y SAL v Divadle v Dlouhé. Toto představení mělo reprízu 27.11.2007 v Divadle v Dlouhé a ukázka z představení bylo uvedena na bratislavském flamenkovém festivalu 1.12.2007.


Fotografie z vystoupení a akcí
www.volny.cz/fotojaroch/gall_flamenco/index.htm - vystoupení v Restaurantu 89, Slaný, 24.5.2003, autorem je Jiri Jaroch.
www.az.cz/albums/flamenco2 - představení Latido Flamenco - Juan Polvillo, Divadlo ABC, 9.11.2003, autorem je Alexander Bareisha (ab@averest.com).
www.az.cz/albums/flamenco - Tanec v Rytmu Zambra, 23.2.2003, Div. J.Grossmanna.

Jana Drdácká

Zakládací členka skupiny Arsa y Toma. Umělecké spojení Jany s kytaristou Danielem Gájou vedlo v létě 2000 ke vzniku této flamenkové skupiny. Dále byli k spolupráci tehdy přizváni tanečnice Petra Šťastná a cajonista Míra Borský.

Tanečnice a choreografka, věnuje se flamenku 12 let a studovala u následujících profesorů: Rafaela Carrasco, Manolo Marín a Juan Polvillo (Sevilla, Španělsko), Javier Latorre (Córdoba, Španělsko), José Molina (New York, Oregon, USA), La Tani (Barcelona, Španělsko), Alejandro Granados, La Chiqui, Ana Maria Lopez, Merche Esmeralda, Matilde Coral (Jerez de la Frontera, Andalusia, Španělsko), Belén Maya a Mari Ángeles Gabaldón (Praha).

Je také pedagožkou a vede kurzy tance v Praze. Kurzy probíhají ve studiu Zambra, U Zvonařky 9, Praha 2. Informace o kurzech a aktuální rozvrh najdete v sekci Kurzy.

Petra Šťastná

V letech 1993-1998 vystudovala Pražskou Taneční Konzervatoř, kde se začala věnovat charakternímu španělskému tanci, stylu danza espanola a clásico espanol pod vedením prof.Táni Krištůfkové.

Stála u zrodu skupiny Arsa y Toma. Od roku 2005, kdy si založila vlastní skupinu Eshavira, nadále spolupracuje se skupinou externě.

Kurzy v zahraničí V roce 1999 absolvovala kurz u flamenkové tanečnice australského původu Luisy Raszyk a na podzim r. 2002 ve škole u Amparo de Triana v Berlíně. Dále absolvovala kurzy u Rafaely Carrasco, Jary Heredia Nobles, Angelity Gomez, Juana Polvilla.

V Praze vede kurzy od r. 1998, krátce učila i ve škole Jany Drdácké ve studiu Zambra. U Jany se i zúčastnila tanečních seminářů s hostujícími umělci jako je Karina Jimenéz, Juan Polvillo, Sonia Salaz & David Perez a Fani Suarez.

Dan Gája

Studoval klasickou kytaru na Konzervatoři Jaroslava Ježka, flamenkem se zabývá 10 let.

Absolvoval kurzy ve Španělsku, které vedli Manolo Sanlúcar, Manolo Franco, José Antonio Rodríguez a Paco Serrano.

Kromě hudební stránky se flamenku věnoval i teoreticky během universitních studií hispanistiky a je autorem článku na tomto webu v sekci Flamenco.

Dana zastupuje nyní ve skupině kytarista Miroslava Žára. Míra je absolvent konzervatoře a AMU na klasickou kytaru. Nejnadanější žák Štěpána Raka je ve flamenku především samouk, studoval u Morenita de Triany.

Míra Borský

Již nehraje se skupinou, nahradil ho Michael Cába, perkusionista skupiny Mediterian, hraje na bicí, bonga i cajón s přesností metronomu!